İstanbul’da yükselen yeni değer!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a teşekkürlerini ileterek, çok önemli bir proje..

2013-12-20
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a teşekkürlerini ileterek, çok önemli bir projenin hayata geçmek üzere olduğuna değinen Topbaş, "Marmaray; 'Asrın Projesi' dediğimiz, kıtaları buluşturan, gerçekten büyük bir proje, büyük bir iş. Bugün yaşayan insanlar olarak tarihe tanıklık ediyoruz. Kentin en doğusundan en batısına bir ulaşım aksı oluşurken, kent içi ulaşımda saatte 150 bin yolcu kapasitesiyle, köprülerdeki sıkıntıyı bir nebze alacağı inancındayım. Kentteki hareketlilik arttığı için bu tip geçişlere ihtiyacımız var. Üçüncü köprüdeki raylı sistem de gelecekte devreye girecektir ve kente katkı sunacaktır" dedi. 
 
Topbaş, açılışın 29 Ekim'de yapılacak olması konusunda, "Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümü ve Marmaray'ı da cumhuriyete en büyük armağan, en büyük görev, en büyük icraat olarak düşünüyorum" ifadelerini kullanırken, şunları söyledi: 
 
"Gün saymaya başladık. Ekiplerimiz çalışmakta. Açılış programından itibaren de kente yapacağı katkıyla ilgili değerlendirmeler yaptık. Banliyö hatları üzerinde yoğun çalışmalar var. Hızlı trene dönük yapılan bu çalımalar nedeniyle banliyö hattının tamamı kullanılamayacak. Marmaray şu anda sadece Ayrılıkçeşme'den Yenikapı'ya veya Kazlıçeşme'ye kadar çalışabilecek. Kazlıçeşme'den itibaren geliş ve gidişler için otobüs sistemi oluşturmaya çalışıyoruz. Ayrılıkçeşme ise Kadıköy-Kartal metrosuyla zaten buluşuyor İstanbullular'ın keyifle kullanacağı, kent içi ulaşıma hereketlilik getirecek önemli bir proje bu." 
 
"Metro için kesenin ağzını açtık" Görevi itibariyle dünyanın bir çok kentinde temaslarda bulunduğunu ve bir çok şehrin öncelikli probleminin ulaşım olduğunu anlatan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: 
 
"Herkes ulaşım problemini çözmeye çalışıyor. İstanbul'da günlük hareketlilik giderek artmakta . Biz de yatırımlarımızın büyük bölümünü ulaşıma ayırdık. Başta metro ile ilgili, açık söyleyeyim, kesenin ağzını açtık. Metro deyince bizim için akan sular duruyor ve bütün yatırımlarımızı metroya yönelttik. Gelişmiş bir kentin en iyi ulaşım aksı olan metronun devreye girmesi için seferberlik diyebileceğimiz çapta çalışmalarımız var. Belki bugün sıkıntılar çekmiyoruz ama gelecekte İstanbul çok farklı olacak. Metromuz 2016 yılında 7 milyon, 2019 yılında da inşallah 11 milyon günlük kapasiteye ulaşacak."
SATILIK İLANLAR KİRALIK İLANLAR

E-MAİL KAYIT

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLUN

SORU SOR
Adınız Soyadınız :
E-Mail Adresiniz :
Konu :
Kullanıcı Konumu :
Kullanıcı Adınız :
Parolanız :
BİLGİ PORTALI GİRİŞ
Adınız Soyadınız :
E-Mail Adresiniz :
Telefon :