Kadıköy Bağdat Caddesinde Kentsel Dönüşüm Olacak mı?

Kadıköy Belediyesi Bağdat Caddesinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projesinde taban oturum engeline takıldı.Kadıköy ..

2014-01-25

Kadıköy Belediyesi Bağdat Caddesinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projesinde taban oturum engeline takıldı.Kadıköy Belediyesi Bağdat Caddesinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projesinde taban oturum engeline takıldı.
Bağdat Caddesi Dünyanın en prestijli caddelerinden sayılan ve en iyi alış veriş yapılan 4. caddesi olan Kadıköy Bağdat Caddesi'nde kentsel dönüşüm hazırlıkları yapılıyor. 2014 Yılının en değerli kentsel dönüşüm projelerinden olacak yenileme çalışmasında cadde üzerinde bulunan yaklaşık 50 yıllık binalar yıkılarak yerlerine daha modern ve caddenin yapısını bozmayacak kalitede bina dönüşümleri yapılması planlanıyor.
Kentsel dönüşüm projesinde Kadıköy Belediyesi, dönüşümün çok daha çabuk olmasını istiyor. İlk etapta %25 olarak hesaplanan taban oturumun yeni bir planlamayla %35'e yükseltilmesini istyen belediye, talep ettiği %10 luk taban oturum artışı isteğini İstanbul Büyükşehir Belediye'sine 1 Şubat 2013 iletmesine rağmen eçen bir yıllık süreçte hala onay gelmedi.

Taban Oturum Nedir?
Taban oturum planı bir yapının arsa üzerinde nekadar yer kaplayacağını belirten oran ya da terimdir diyebiliriz. Taban oturum alanı için TAKS ve arsa alanı kullanılarak bir hesaplama yapılmakta. Belediye tarafından verilen TASK değerli ile arazinin alanı çarpılınca taban oturum ortaya çıkmaktadır. TASK değerleri 0.10, 0.2, 0.5, 0.9 gibi değişik oralarda olabilmekte.
Taban Oturum Nasıl Hesaplanır?
Taban oturum = TASK x Arsa Alanı (m2)
şeklinde hesaplanmaktadır.
Örneğin;
TASK Değeri : 0,7
Arsa Alanı 100 metre kare
Taban Oturum = 100x0.7= 70 metre kare  yapı izni verilmektedir.

SATILIK İLANLAR KİRALIK İLANLAR

E-MAİL KAYIT

GELİŞMELERDEN HABERDAR OLUN

SORU SOR
Adınız Soyadınız :
E-Mail Adresiniz :
Konu :
Kullanıcı Konumu :
Kullanıcı Adınız :
Parolanız :
BİLGİ PORTALI GİRİŞ
Adınız Soyadınız :
E-Mail Adresiniz :
Telefon :